A  Film Isn't Finished Until It Is Seen

SIFF name and pic long 2 copy

19th-22nd October 2017

Twitter circle white small Facebook circle white small

 

 

 

 

 

Best Feature Film

Beijing, New York

The Birdwatcher

Hole in the Wall

Monochrome

Off-Piste

Out of Innocence

 

Leading Actor in a Feature

Beijing, New York (Ye Liu)

Brancusi din Eternitate (Ioan Andrei Ionescu)

Hole in the Wall (André Odendaal)

Intersection (Hoyt Richards)

Making It (Richard Crawley)

Twenty Twenty-Four (Andrew Kinsler)

 

Supporting Actor in a Feature

Hole in the Wall (Nicholas Campbell)

Joker (Dmitriy Grinevich)

Monochrome (James Cosmo)

Off-Piste (Jared Fortune)

 

Feature Screenplay

The Birdwatcher

Intersection

Joker

Making It

Oh My Zombie!

Out of Innocence

 

Editing in a Feature

The Birdwatcher

Hole in the Wall

Joker

Monochrome

Oh My Zombie!

Out of Innocence

 

 

 

Best Horror/Thriller Film

Anna

Boris in the Forest

Chateau Sauvignon: Terroir

Eddie

I Found Her

Nosferratin

Portent

Son

Twenty Twenty-Four

Whistle... I'll Come To You

 

Best British Film

Another Life

Boy Soldiers

Cold Reader

Electric Faces

Lady in the Park

Last Night

My Baby Shot Me Down

Only Child

The River

The View of the Man Hanging Upside Down

 

 

 

 

Best Short Film

Boris in the Forest

Breathe

Dryad

Eddie

Frog

Hands

Lady in the Park

The Land of Exodus

Mousse

Stay

 

Directing in a Short

Dryad

Eddie

I Found Her

Karma

My Baby Shot Me Down

Portent

Solitary

Stay

Still Closed

We Don't Bury Animals

 

Leading Actor in a Short

Artificial (Gorka Otxoa)

Black Sea (Bulent Emin Yarar)

Breathe (Kristof Konrad)

Cold Reader (Stephen Schrieber)

The Duke (LaMonica Garrett)

Eddie (Johnny Vivash)

Frog (Liam Foley)

Grill Dog (Britain Dalton)

The Last Laugh (Damian Williams)

Solitary (Kofi Bamfo)

 

 

Supporting Performance in a Short

Another Life (Sally Paffett)

The Factory (Andrew Strafford)

The Final Scene (Lox Logan)

Frog (Cayce Kolodney)

The High Priestess (Bob Jaffe)

The Last Laugh (Bob Golding)

Mousse (Gunnar Ernblad)

Ruby (Russell Biles)

Whistle... I'll Come To You (Claire McKenzie)

 

Editing in a Short

Another Life

Casual Hero

Grill Dog

Last Night

Mini Maestro

My Baby Shot Me Down

O

Only Child

Solitary

Whistle... I'll Come To You

 

Score in a Short

Anna

Breathe

Dryad

The Duke

Frog

My Baby Shot Me Down

Portent

The River

Stay

We Don't Bury Animals

 

Production Design

A Perfect You

Artificial

Brancusi din Eternitate

Chateau Sauvignon: Terroir

Electric Faces

The Factory

The High Priestess

Litter Bugg

Stay

Twenty Twenty-Four

 

Costume Design

Artificial

Brancusi din Eternitate

Casual Hero

Dryad

Electric Faces

The Factory

Lady in the Park

Litter Bugg

Mousse

My Baby Shot Me Down

 

 

 

 

 

 

 

Best Feature Documentary

Chernobyl

Humble Hope

Letter to Anita

Shattered Night

Who Was Alice Miller?

 

Editing in a Feature Documentary

Embracing Hiroshima

The Ghost People

Shattered Night

SMART

 

Sound in a Feature Documentary

Chernobyl

Humble Hope

Letter to Anita

SMART

 

 

Best Short Documentary

The Depositary

The Knitivity

Limpiadores

Sentenced to Marriage

 

Editing in a Short Documentary

Diving Within

Limpiadores

Sentenced to Marriage

What Day is Today?

 

 

 

 

Best Animated Short

Bonastra

Cuerdas

Dawn

Fulfilament

Le Constructeur de Malheur

Lima

Pa

Rosso Papavero

 

Best Student Animation

Genoa – Mediterranean and Return

Mr Madila

Ninde

Orbit

Pipo

Timid Suction

Vodnik

What the Plug?

 

Best Children's Animation

Minoule

Princess

Teddy

The One Who Tamed Clouds

What the Pug?

 

 

 

 

Stop-Motion Award

Comme il Faut

Creamen

Distance

Forward Facing Swan

Ghostboy

Lima

Metamorphosis

The Vast Landscape

 

Best Hand-Drawn Animation

Birdy Wouaf Wouaf

Crackpot

Employee of the Day

Goodbye at the End of the World

Help

Karouma

The Ear of Van Gogh

The Teacup

 

Best Animated Comedy

La Gallina Clueca

Minoule

Notorious Corn

Phobia

Route

Small Fry

The Mediterranean

Two Minute Talent

 

Editing in an Animation

Fawn

Haiku 7:PULSE

Koyaa – Flower

La Colina

Life of Bri' n Chris

Notorious Corn

Sun City

Vodnik

Award Nominations 

2016

 

 

 

 

 

Directing in a Feature

Beijing, New York

Brancusi din Eternitate

Hole in the Wall

Intersection

Monochrome

Off-Piste

 

Leading Actress in a Feature

Beijing, New York (Chiling Lin)

The Birdwatcher (Camille Sullivan)

Intersection (Anabella Casanova)

Monochrome (Jo Woodcock)

Off-Piste (Lara Lemon)

Out of Innocence (Fiona Shaw)

 

Supporting Actress in a Feature

The Birdwatcher (Gabriella Rose)

Joker (Nataly Kovaleva)

Making It (Nadia Albina)

Out of Innocence (Fionnuala Flaherty)

 

Cinematography in a Feature

Beijing, New York

Hole in the Wall

Intersection

Making It

Off-Piste

Twenty Twenty-Four

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Comedy

7 Beds

The Factory

The Final Scene

Jewish Blind Date

The Last Laugh

Making It

Oh My Zombie!

A Perfect You

Le Risque Zero

Texte a Trous

 

Best Student Film

Boxes

Cold War Christmas

Diving Within

Grill Dog

I Am Dyslexic

Jewish Blind Date

Limpiadores

Litter Bugg

Nosferratin

Nothing to Write Home About

 

 

 

 

Short Film not in the English Language

Artificial

Black Sea

Un Encountro

Karma

O

La Prorroga

Le Risque Zero

Radial

Twin Stars

We Don't Bury Animals

 

Short Screenplay

Breathe

Cold Reader

The Factory

The Final Scene

Frog

Grill Dog

Jewish Blind Date

Lady in the Park

The Last Laugh

Locas

 

Leading Actress in a Short

A Perfect You (Rashieda Awan)

Cold Reader (Melissa Clements)

Un Encountro (Alejandra Lorente)

The Factory (Leah Lawry-Johns)

Hands (Eve Pearce)

Jewish Blind Date (Estelle Darnault)

Locas (Rocio Calvo )

Nothing To Write Home About (Tegan Crowley)

Only Child (Eva Jane Willis)

Le Risque Zero (Florence Maury)

Still Closed (Sarah Cunningham)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cinematography in a Short

Breathe

Chateau Sauvignon: Terroir

The Duke

Eddie

Nothing to Write Home About

Only Child

Son

Stay

The View of the Man Hanging Upside Down

We Don't Bury Animals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sound Design

Boy Soldiers

The Duke

I Found Her

Mini Maestro

Mousse

O

Radial

Ruby

Solitary

Texte a Trous

 

Hair and Make-Up

Boris in the Forest

Casual Hero

Dryad

Eddie

Electric Faces

Lady in the Park

The Land of Exodus

The Last Laugh

Nosferratin

Oh My Zombie!

 

 

 

 

 

 

 

Directing in a Feature Documentary

The Ghost People

Humble Hope

Shattered Night

Who Was Alice Miller?

 

 

Photography in a Feature Documentary

Chernobyl

Embracing Hiroshima

Letter to Anita

SMART

 

 

 

 

 

 

 

 

Directing in a Short Documentary

Cold War Christmas

The Depositary

The Knitivity

What Day is Today?

 

Photography in a Short Documentary

Cold War Christmas

Diving Within

The Knitivity

Sentenced to Marriage

 

 

 

 

Best Non-Narrative Animation

Alexandra

Fawn

Genoa – Mediterranean and Return

Putain

Redpoint

RotoJam: Ballet Noir

The Girl and Her Tail

 

 

Director of an Animation

Chinese Princess

Filfilament

I Am Dyslexic

Light, Shadows and Fear

The Predators of Transylvania

The Punishment

The Teacup

Time/Space Reflections

 

Animated Screenplay

Boundless

Dark Shadows

Dawn

Koyaa – Flower

L'Envol

The Flesh

The Teacup

Time/Space Reflections

 

Best Digital Animation

Aginoui

Cuerdas

Fox Tale

L'Envol

Le Constructeur de Malhuer

Nobody's Identity

Stefanie

The Leaping Place

 

Achievement in Art

Bubble

Haiku 9:TRADE

L'Envol

Si Lunchai

Sun City

The Ear of Van Gogh

The Punishment

The Vast Landscape

 

Production Design for Animation

Boy, Bear and Robot

Coldsteam

Daddu (Grandpa)

Haiku 7:PULSE

Idee Fixe

Si Lunchai

The Punishment

The Vast Landscape

 

Animation for Music

Genoa – Mediterranean and Return

Sky High

The Girl and Her Tail

Official Selection 2016 Official Selection 2016